Мутичански Дол (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мутичански Дол
археолошко наоѓалиште
Мутичански Дол is located in Македонија
Мутичански Дол
Местоположба на Мутичански Дол во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мутичански Долархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 1,5 км југозападно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[Димче Коцо[[|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069