Грамада (Глишиќ)

Координати: 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамада


Местоположба 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333
Основни податоци
Место Глишиќ
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Грамаданаселба од неолитското и римското време во атарот на селото Глишиќ, Македонија. На 1 километар јужно од селото, помеѓу патот и реката Луда Мара, по површините на лозјата се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал (камен, тегули, имбрекси). Еден питос се чува кај Герасим Кујунџиев. Во некогашното лозје на Кујунџиев има фрагменти од неолитска керамика и орудија од кремен и камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.