Градот (Горна Бошава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градот


Местоположба 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722Координати: 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722
Основни податоци
Место Горна Бошава
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Градотнаселба и некропола од римското време во атарот на селото Горна Бошава, Македонија. Југоисточно од селото, на доминантно плато се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Откриена е и камена плоча со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.