Градиште (Шешково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°23′34″N 21°55′26″E / 41.39278° СГШ; 21.92389° ИГД / 41.39278; 21.92389Координати: 41°23′34″N 21°55′26″E / 41.39278° СГШ; 21.92389° ИГД / 41.39278; 21.92389
Основни податоци
Место Шешково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период железно време
раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шешково. Претставува градиште од железното, раноантичкото и римското време.

На утоката на Дреновица во тесен залив на Тиквешкото Езеро, на висок рид со зарамнет врв се среќаваат фрагменти од керамички садови, грамади од градежен камен, а наместа се гледа и трасата од темелите на бедемот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.