Поглед (Горна Бошава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед is located in Македонија
Поглед
Местоположба на Поглед во Македонија
Местоположба 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722Координати: 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722
Основни податоци
Место Горна Бошава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Погледнекропола од римското време во атарот на селото Горна Бошава, Македонија. Јужно од селото се најдени надгробни стели со грчки натписи, што упатува на постоење на помала некропола. Една од стелите се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.