Орнички (Крњево)

Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орнички


Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Орничкиархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Претставува населба - рефугиум од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км северно од селото. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069