Чакови Колиби (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чакови Колиби
археолошко наоѓалиште
Чакови Колиби is located in Македонија
Чакови Колиби
Местоположба на Чакови Колиби во Македонија
Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чакови Колибиархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува населба и топилница од доцноантичкото време. На западниот раб на маалото Прибош, високо во планинскиот предел се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен камен. Исто така, присутно е и големо количество згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 160. ISBN 9989649286.