Чаковец (Ресава)

Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаковец

Карта

Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Чаковецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува населба од неолитот и некропола од римско време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на околу 2 км источно од селото, од левата страна на патот за селото Дабниште, односно десно од Дабнишка Река. Претставува ридска височина чија јужна страна стрмно се спушта и има отворен поглед кон коритото на реката. На другите страни се надоврзува на слични височини меѓусебно поврзани или одвоени со суводолици. Всушност, Чаковец и неговата околина се дел од масивот на планината Кожуф што како гребен се спушта кон селото и Црна Река.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На врвот има нерамно плато, издолжено во правец север-југ, со простор од околу 6 хектари на кој се среќаваат фрагменти од неолитска керамика од поголема населба. Во 1986 г. Музејот на Македонија извршил пробно ископување при што во културниот слој од 2 м се утврдени два хоризонта на живеење.

Според типолошките одлики кај керамиката, во постариот хоризонт понагласено се присутни елементи од постариот неолит на Пелагонија, а во помладиот хоризонт елементи од постариот неолит на источна Македонија. Во источниот дел на наоѓалиштето се откриени надгробни стели и една урна.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 158. ISBN 9989-649-28-6.