Рудник (Мајден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудник

Карта

Местоположба 41°08′52″N 21°57′11″E / 41.14778° СГШ; 21.95306° ИГД / 41.14778; 21.95306Координати: 41°08′52″N 21°57′11″E / 41.14778° СГШ; 21.95306° ИГД / 41.14778; 21.95306
Основни податоци
Место Мајден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рударска населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рудникархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мајден. Претставува рударска населба од доцноантичко време.

На западната периферија на селото се утврдени многубројни траги од населба и напуштени рударски окна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.