Лозата (Бојанчиште)

Координати: 41°15′45″N 22°01′45″E / 41.26250° СГШ; 22.02917° ИГД / 41.26250; 22.02917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозата


Местоположба 41°15′45″N 22°01′45″E / 41.26250° СГШ; 22.02917° ИГД / 41.26250; 22.02917
Основни податоци
Место Бојанчиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштенаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Бојанчиште, Македонија. На блага падина што се наоѓа 2 километри западно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.