Градиште (Крњево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцноантичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Наоѓалиштето претставува населба доцноантичко време и сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069