Бел Град (Кавадарци)

Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бел Град


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бел Градархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба од доцната антика [1] На 6 км источно од градот, во непосредната близина на зградата на ЗИК „Тиквеш“, особено во парцелите 37 и 38 се среќаваат фрагменти од керамички садови, архитектонска и скулптурална пластика. Откриени се гробови градени од камени плочи - тип циста.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069