Градиште (Глишиќ)

Координати: 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333
Основни податоци
Место Глишиќ
Општина Кавадарци
Тип

 утврдена населба


Период раноантичко време
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеутврдена населба од раноантичкото и римското време во атарот на селото Глишиќ, Македонија. Источно од селото, на висок рид со доминантна местоположба се гледаат остатоци од бедем кои укажуваат на постоење на голема утврдена населба. Во внатрешноста на населбата, во нвиите на К. Настев, Б. Митревски, Г. Методиј, С. Јанев и други се наоѓаат фрагменти од керамички садови и други археолошки наоди. Исто така, речиси по целата површина има големи грамади од градежен материјал и фрагменти од архитектонска и скулптурална пластика. Наодите се чуваат во Музејот и галерија Кавадарци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.