Скалите (Горна Бошава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скалите


Местоположба 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722Координати: 41°16′58″N 22°06′26″E / 41.28278° СГШ; 22.10722° ИГД / 41.28278; 22.10722
Основни податоци
Место Горна Бошава
Општина Кавадарци
Тип

 утврдена населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Скалитеутврдена населба од железното и доцноантичкото време во атарот на селото Горна Бошава, Македонија. Во непосредната близина на селото, од северната страна се гледаат остатоци од камени скали што воделе кон врвот. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. На косите падини од северната страна на ридот исто така има фрагменти од керамички садови, со таа разлика што се со груба фактура и работени рачно.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.