Крушите (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушите is located in Македонија
Крушите
Местоположба на Крушите во Македонија
Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крушитеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува населба и топилница од доцноантичкото време. На висок преслап под ридот Смилот, во нивата на еден жител има множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Исто така, присутни се и остатоци од топена железна руда. Откриени биле делови од печка за топење со кружна основа и со пречник од 2,5 м. На 200 м од наоѓалиштето се наоѓа стара рударска јама која има висок отвор 2,5 м, а широк 70 см.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.