Карпуза (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карпуза is located in Македонија
Карпуза
Местоположба на Карпуза во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Карпузаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 2,5 км југозападно од селото, на левиот брег на реката Сушица се забележуваат гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069