Мечковец (Крњево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечковец is located in Македонија
Мечковец
Местоположба на Мечковец во Македонија
Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Мечковецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Наоѓалиштето претставува средновековна населба. На 1,5 км северно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен камен и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069