Преслап (Грбовец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преслап is located in Македонија
Преслап
Местоположба на Преслап во Македонија
Местоположба 42°21′39″N 21°50′31″E / 42.36083° СГШ; 21.84194° ИГД / 42.36083; 21.84194Координати: 42°21′39″N 21°50′31″E / 42.36083° СГШ; 21.84194° ИГД / 42.36083; 21.84194
Основни податоци
Место Грбовец
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Преслапархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Грбовец. Претставува населба и некропола од римско време.

Во непосредната близина на изворот на реката Дреновица се гледаат грамади од градежен камен, а спорадично и фрагменти од тегули. Откриени се надгробни стели со старогрчки натписи и монета од царот Александар Север.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 147. ISBN 9989-649-28-6.