Картозов Рид (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Картозов Рид
археолошко наоѓалиште
Картозов Рид is located in Македонија
Картозов Рид
Местоположба на Картозов Рид во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период римско време
Портал „Археологија“

Картозов Рид археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново. Претставува вила рустика и базилика од римско време.

Северно од селото, во нивите на Голуб Ѓорѓи, Трајко Цонев и други се откриени делови од архитектонска пластика (4 мермерни столпчиња). Од ова наоѓалиште потекнуваат фрагмент од мермерна стела и мермерна плоча кои се вградени во селската чешма. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Во 2014 г. е утврдено дека столбовите со бази и натписи во црквата „Св. Богородица“ и другата вградена архитектонска пластика потекнуваат од ова наоѓалиште.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[Димче Коцо[[|Коцо, Димче]] (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. „Ранохристијанска базилика откриена во близина на Кавадарци“. ЗаСЕ. јуни 2014. Посетено на 24 ноември 2021.