Ливадите (Конопиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливадите is located in Македонија
Ливадите
Местоположба на Ливадите во Македонија
Местоположба 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639Координати: 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639
Основни податоци
Место Конопиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ливадитенаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Конопиште, Македонија. На границата со атарот на селото Витачево, во нивите на ЗИК „Тиквеш“ се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 151. ISBN 9989-649-28-6.