Краставец (Праведник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краставец is located in Македонија
Краставец
Местоположба на Краставец во Македонија
Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Краставецнаселба од римското време во атарот на селото Праведник, Македонија. На 500 метри источно од селото, на три тераси со површина од околу 100 на 100 метри има множество фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.