Танко Патче (Глишиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333Координати: 41°26′58″N 22°01′24″E / 41.44944° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.44944; 22.02333
Основни податоци
Место Глишиќ
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Танко Патчевила рустика римското време во атарот на селото Глишиќ, Македонија. На северниот раб на селото, на десниот брег на Луда Мара се наоѓаат остатоци од осамен објект. По површината има фрагменти од тегули, имбрекси и кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.