Св. Атанас (Бојанчиште)

Координати: 41°15′45″N 22°01′45″E / 41.26250° СГШ; 22.02917° ИГД / 41.26250; 22.02917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанас


Местоположба 41°15′45″N 22°01′45″E / 41.26250° СГШ; 22.02917° ИГД / 41.26250; 22.02917
Основни податоци
Место Бојанчиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. Атанаснаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Бојанчиште, Македонија. Над североисточниот раб на селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од кршен камен. Воислав Радовановиќ известува за најдени надгробни стели со грчки натписи и огромна плоча со релјафна претстава на букранион.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.