Гршниче (Возарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′56″N 21°55′08″E / 41.43222° СГШ; 21.91889° ИГД / 41.43222; 21.91889Координати: 41°25′56″N 21°55′08″E / 41.43222° СГШ; 21.91889° ИГД / 41.43222; 21.91889
Основни податоци
Место Возарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гршничеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Возарци. Претставува некропола од доцноантичко време.

На левиот брег на Црна Река, покрај стариот пат Кавадарци-Прилеп, а сега Кавадарци-Дреново (Р1103), во профилот се гледаат гробови градени од камени плочи од типот на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 145. ISBN 9989-649-28-6.