Равен (Галиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Равен is located in Македонија
Равен
Местоположба на Равен во Македонија
Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Равен археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште. Претставува утврдување од средниот век.

Се наоѓа на 4 км од селото, на височинка со стратегиска положба што се издига над левиот брег на Црна Река. На површината се среќаваат грамади од градежен камен и фрагменти од покривни ќерамиди. Секако се работи за една од позначајните фортификации што го обезбедувала патот по текот на Црна Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.