Под Селото (Радња)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°16′34″N 22°13′01″E / 41.27611° СГШ; 22.21694° ИГД / 41.27611; 22.21694Координати: 41°16′34″N 22°13′01″E / 41.27611° СГШ; 22.21694° ИГД / 41.27611; 22.21694
Основни податоци
Место Радња
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Под Селотоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Радња. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 156. ISBN 9989649286.