Радња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радња
Радња is located in Македонија
Радња
Местоположба на Радња во Македонија
Радња на интерактивна карта

Координати 41°16′34″N 22°13′01″E / 41.27611° СГШ; 22.21694° ИГД / 41.27611; 22.21694Координати: 41°16′34″N 22°13′01″E / 41.27611° СГШ; 22.21694° ИГД / 41.27611; 22.21694
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11033
Радња на општинската карта
Радња во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Радња во рамките на општината
Commons-logo.svg Радња на Ризницата


Радња — село во Општина Кавадарци, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бошава, на северните падини на планината Кожуф.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Радња живееле 370 жители, сите Македонци.[1]

Селото е иселено и според последниот попис од 2002 година, во селото немало жители.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 370[1] 174 130 92 35 6 0 0 0

Родови[уреди | уреди извор]

Радња е македонско село.

Според истражувањата од почетокот на 1920-тите, родови во селото се:

  • Доселеници: Велковци (7 к.) и Пројчевци (2 к.) доселени се во почетокот од XIX век од мариовското село Полчиште. Таму се викале Татаровци; Стребреновци (12 к.) доселени се кога и претходниот род, исто така од Мариово, но од селото Градешница; Лесковци (7 к.) потекнуваат од браќата Митре и Милко. Они се доселиле на почетокот од XIX век од мегленското село Лесково; Алчиновци (6 к.), Весковци (2 к.), Самарџијовци (1 к.) и Кантарџијовци (4 к.) доселени се на почетокот од XIX век од маривското село Рожден, само последниот род е доселен малку подоцна; Златевци (3 к.) и Дановци (1 к.) доселени се на почетокот од XIX век од некое село во Мариово; Мишовци (3 к.) и Ѓешовци (2 к.) доселени се на почетокот од XIX век од селото Пожарско кај Воден; Поповци (2 к.) доселени се од селото Корешница; Родевци (2 к.) доселени се од селото Родево кај реката Кара Азмак; Ристовци (1 к.), Ѓошевци (1 к.) и Мурџевци (1 к.) сите се доселени од селото Зборско; Баовци (1 к.) доселени се од селото Баово во Меглен; Темелковци (1 к.) и Трајановци (1 к.) доселени се од селото Стрмашево; Петревци (2 к.) доселени се од селото Ума, Гевгелиско; Бошковци (2 к.) доселени се од селото Драчевица; Тапанџиовци (1 к.) и Крстевци (1 к.) доселени се од селото Бохула; Марини (1 к.) и Чала Костовци (1 к.) доселени се од селото Барово.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 154.
  2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]
  4. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
  5. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 156. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]