Градиште (Кавадаречко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Градиште на интерактивна карта

Координати 41°12′50″N 22°4′3″E / 41.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.21389; 22.06750Координати: 41°12′50″N 22°4′3″E / 41.21389° СГШ; 22.06750° ИГД / 41.21389; 22.06750
Регион Вардарски
Општина Кавадарци
Област Бошава
Население 0[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1437
Повик. бр. 043
Шифра на КО
Градиште на општинската карта
Градиште во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Градиште во рамките на општината


Градиште — историско село во Кавадаречко, чиј атар денес потпаѓа на селото Конопиште во состав на Општина Кавадарци.

Во XIX век, Градиште е дел од Рожденската нахија на Тиквешка каза на Османлиското Царство. Според Васил К’нчов во 1900 Градишта има 155 жители Македонци христијани.[2] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во селото имало 32 Македонци егзархисти.[3] Денес селото наполно е раселено и скоро и да нема видливи остатоци.

Цркви[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 декември 2017.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 155.
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 104-105.
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]