Житолуп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Житолуп
Житолуп is located in Македонија
Житолуп
Местоположба на Житолуп во Македонија
Житолуп на интерактивна карта
Координати 41°25′15″N 21°48′59″E / 41.42083° СГШ; 21.81639° ИГД / 41.42083; 21.81639Координати: 41°25′15″N 21°48′59″E / 41.42083° СГШ; 21.81639° ИГД / 41.42083; 21.81639
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 371 м
Житолуп на општинската карта
Житолуп во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Житолуп во рамките на општината
Commons-logo.svg Житолуп на Ризницата


Житолуп — историско село во централна Македонија, во крајниот северозападен дел на Општина Кавадарци.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало веднаш западно од с. Фариш и денес местото е во неговиот атар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Житолуп бил македонски чифлик. Во статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото било дел од Велешката каза и имало 20 жители, сите Македонци христијани.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 158.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]