Прејди на содржината

Добротино

Координати: 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добротино
Добротино во рамките на Македонија
Добротино
Местоположба на Добротино во Македонија
Добротино на карта

Карта

Координати 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500
Регион  Вардарски
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11014
Добротино на општинската карта

Атарот на Добротино во рамките на општината
Добротино на Ризницата

Добротино — село во Општина Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Добротино — село во општина Кавадарци.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано кон крајот на XVIII век, кога во селото се доселиле избегани жители од раселеното село Крстот.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194883—    
195359−28.9%
196129−50.8%
197125−13.8%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
19912—    
19942+0.0%
20022+0.0%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Македонци.[2]

Во 2002 година во селото имало 2 жители, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 160 56 83 59 29 25 0 2 2 2 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Како родови во селото се спомнуваат:[7]

  • Староседелци: Лазарковци (9 к.) и Стојановци (3 к.) потекнуваат од ист предок кој се доселил од раселеното село Крстот кон крајот на XVIII век. Во атарот на тоа село припаѓал Тиквешкиот манастир.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 148. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]