Куманичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село во Костурско, видете овде.
Куманичево
Куманичево is located in Македонија
Куманичево
Местоположба на Куманичево во Македонија
Куманичево на интерактивна карта

Координати 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Население 7 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11026
Куманичево на општинската карта
Куманичево во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Куманичево во рамките на општината


Куманичево — село во Општина Кавадарци, во околината на градот Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во источниот дел на Тиквешијата. Целата западна атарска граница му излегува на Тиквешкото Езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Куманичево е населено уште од доцната антика, за што сведочат археолошките наоѓалишта во неговиот атар.[1]

Во XIX век, Конопиште било село во Рожденската нахија во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Куманичево живееле 350 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Куманичево имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според последниот попис од 2002 година, во селото живеат 7 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 350[2] 320[3] 383 306 308 148 41 22 7 7

Родови[уреди | уреди извор]

Куманичево е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, родови во селото се:

 • Староседелци: Јанчевци-Поповци (20 к.), Тасевци (11 к.), Чулешковци (10 к.), Гиновци (3 к.), Палеовци (4 к.), Јечменковци (2 к.), Мојсовци (2 к.), Угриновци (1 к.) и Бајрактаровци (1 к.).
 • Доселеници: Божиновци (10 к.) доселени се кон крајот на XVIII век од мариовското село Полчиште; Афтовци (2 к.) доселени се на почетокот од XIX век од некое село во Мариово; Тодоровци (1 к.) доселени се од селото Клиново; Бошковци (3 к.) доселени се од селото Драгожел, а таму се доселени кон крајот на XVII век од Велешко; Шоповци (1 к.) доселени исто така од Драгожел, а таму се доселени од Штипско во XVII век; Сабловци (1 к.) доселени се од селото Конопиште; Бајковци (1 к.) доселени се од селото Градиште; Пачовци (1 к.) доселени се од селото Бојанчиште, а таму од селото Полчиште кон крајот на XVIII век.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[1]
 • Град — утврдена населба со некропола од доцноантичко време
 • Градот — утврдена населба и некропола од доцноантичко време
 • Грамаѓе — утврдена населба од доцноантичко време

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153. ISBN 9989-649-28-6.
 2. 2,0 2,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 155.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104 – 105.
 4. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]
 6. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]