Полошко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полошко is located in Македонија
Полошко
Местоположба на селото во Македонија
Полошко во рамките на Општина Кавадарци
Црквата „Св. Ѓорѓи“ - главната манастриска црква на Полошкиот манастир

Полошко — историско село во Кавадаречко Мариово, чиј атар денес е поделен на селата Бегниште (селото) и Праведник (манастирот). Селото било најпознато по Полошкиот манастир. Селото се наоѓало во источниот дел на Мариово, на десниотбрег на реката Црна.

Во дарението од Константин Драгаш на манастирот Св. Пантелејмон-Росикон на Света Гора от 70-те години на 14 век, селото било вклучено во него заедно со својот манастир.[1] Во XIX век Полошко бил чифлик во Рожденска нахија (Мариово) на Тиквешка каза на Османлиското Царство. Во публикацијата „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ е наведено дека во 1873 г. Подлошко (Podloschko) имало 15 домаќинства и 78 жители.[2] Според статистиките на бугарот Васил К’нчов од 1900 година Полошко имало 12 жители.[3] По создавањето на вештачкото Тиквешко Езеро во 1964 - 1968 година, селото целосно било потопено, од кое останал само Полошкиот манастир, до кој се стигнува само по воден пат.

Цркви[4]
Археолошки наоѓалишта[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Матанов, Хр. Княжеството на Драгаши, София, 1997, с. 33
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 80 - 81.
  3. [Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 156.]
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  5. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069