Бохула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бохула
Сретсело во Бохула.jpg

Сретселото во Бохула

Бохула is located in Македонија
Бохула
Местоположба на Бохула во Македонија
Координати 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167Координати: 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Област Бошава
Население 28[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1437
Повик. бр. 043
Надм. вис. 900 м
Слава Свети Атанасиј
Бохула на општинската карта
Бохула во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Бохула во рамките на општината
Commons-logo.svg Бохула на Ризницата


Бохула (на месен народен говор: Боула) — село во Општина Кавадарци, во областа Бошава, во околината на градот Кавадарци.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на селото се поврзува со вид на ноќни грабливци „боуви“, кои ги имало во голем број додека областа била под шума.[2]

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селска чешма во Бохула

Селото се наоѓа во јужниот дел од Општина Кавадарци, од десната страна на реката Бошава, чиј голем атар издолжено се допира на една страна со подрачјето на Општина Демир Капија, а на друга страна се издига на северозападната падина на Кожуф, односно на тесен дел на неговиот срт се допира со државната граница со Грција.[3] Селото е планинско, на надморска височина од 900 метри. Од градот Кавадарци е оддалечено 26 километри.[3]

Има мошне голем атар кој зазема површина од 56 км2. На него преовладуваат шумите на површина од 3.809,1 хектар, на пасиштата отпаѓаат 1.283,3 хектари, а на обработливото земјиште 391,5 хектари.[3]

Во најголем дел, селото се наоѓа на левата и присојна страна на Бохулска Река. Селото е од збиен карактер со разредени краеви. Било поделено на Спротивно Маало, сместено на десната страна на реката, Средно Маало, Бегуловско Маало, Мањовско Маало, Римишовско Маало, Дисанковско Маало и Голчевско (Горно) Маало.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било муслиманско-христијанско. Поголемиот дел од родовите се староседелци. Кога се доселиле Пиперковци во средината на XVIII век, само една куќа била турска (Рукевци). Кон крајот на XVIII век се населиле Дисанковци од Долни Дисан и тогаш започнало потурчувањето.[2]

Во XIX век, Бохула било село во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција.[3]

Селаните живееле од земјоделство и сточарство. Поради добрите услови за пасишта, селото било посетувано од Каракачани и Куцовласи со својата стока. На Бохулска Река имало пет воденици, четири валавници и една шарлагарница.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Поранешното основно училиште во селото

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Бохула имало 880 жители, од кои 460 Македонци муслимани, 405 Македонци христијани и 15 Роми.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Бохула имало 384 жители.[5]

Од ова планинско и периферно село се иселил значителен број од населението. Така, во 1961 година селото броело 492 жители, а во 1994 година бројот се намалил дури на 33 жители.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Бохула имало 28 жители, од кои 25 Македонци и 3 Турци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 880 384 705 606 492 256 58 35 33 28
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Како родови во Бохула се споменуваат:[2]

 • Христијански родови:
  • Старинци: Танчевци (Спротивно М. 2 и Средно М. 3) 5 к.; Павлевци (Средно М.) 1 к.; Петревци (Средно М.) 2 к.; Шутевци (Средно М.) 1 к.; Белевци (Голчевско М.) 1 к.; Ѓорговци (Спротивно М.) 1 к. и Голчевци (Голчевско М.) 1 к..
  • Постари доселеници: Пиперковци (Пиперковци (Спротивно М. 4, Средно М. 7 и Бегуловско М. 2) 13 к.; Римишовци (Римишовско М. 12 и Спротивно М. 1) 13 к.; Мурџовци (Спротивно М.) 2 к. и Полевци-Мијовци (Спротивно М. 1 и Средно М. 2) 3 к.) 31 к.; Мајсторовци (Средно М. 4 и Бегуловско М. 1) 5 к. и Трајковци-Мекиши (Римишовско М.) 1 к..
  • Понови доселеници: Струмички (Римишовско М.) 1 к.; Геговци-Стрмашевчиње (Спротивно М.) 3 к.; Ѓуровци (Голчевско М.) 1 к.; Ѓурчевци (Голчевско М.) 1 к.; Конопишки (Римишовско М.) 1 к.; Аврамовци-Лесковци (Средно М.) 1 к.; Бошавски (Голчевско М.) 1 к.; Јовановци (Спротивно М.) 1 к.; Кицовци (Средно М.) 1 к.; Атанасовци (Средно М.) 1 к.; Пешовци (Спротивно М.) 1 к.; Коџовци (Долно М.) 1 к.; Крњевци (Горно М.) 1 к.; Пејковци (Долно М.) 1 к.; Младеновци (Долно М.) 1 к.; Костовци (Долно М.) 1 к.; Меловци (Долно М.) 1 к.; Градишки-Николовци (Горно М.) 1 к.; Конопишци-Шулевци (Горно М.) 1 к.; Чакревци (Долно М.) 1 к.; Попадичини (Долно М.) 1 к.; Костевски (Горно М.) 1 к. и Ѓорговци (Долно М.) 1 к..
 • Муслимански родови:
  • Старинци: Спротивно М.:Даутовци 3 к.; Средно М.: Агушовци 2 к.; Делијовци 1 к.; Доклевци 10 к.; Дураковци 2 к.; Алишовци 2 к.; Кадријовци 1 к.; Куртовци 1 к.; Мустафовци 1 к.; Аметовци-Калачке 2 к.; Максудовци 6 к.; Оџевци 4 к.; Аличковци 3 к.; Џаџевци 3 к.; Малотовци 3 к.; Муновци 1 к.; Мањовско М.: Мањовци 11 к.; Касамовци 2 к.; Бегуловско М.: Бегуловци 1 к.; Хамзовци 2 к.; Баловци 1 к.; Џаферовци 1 к.; Дуракчевци 1 к.; Голгаповци 1 к. и Алибеговци 1 к..
  • Постари доселеници: Рукевци-Ипевци (Средно М. 9 и Бегуловско М. 1) 10 к. и Дисанковци (Дисанковско М. 5 и Средно М. 2) 7 к..
  • Понови доселеници: Хусиновци-Стрмашевчиње (Бегуловско М.) 3 к.; Јуруковци (Бегуловско М.) 1 к.; Мустафовци (Средно М.) 1 к.; Исиновци (Средно М.) 1 к.; Мустафовци (Средно М.) 1 к.; Земљовци (Средно М.) 1 к.; Турски Цигани Фазлијовци (Средно М.) 1 к..

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Месната заедница во селото
Спомен-плоча на зградата на училиштето за периодот кога било користено како болница за борците на НОБ
Главната селска црква во селото
 • Поранешно основно училиште
 • Месна заедница

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Кавадарци, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната општина, Конопиште. Во периодот од 1996-2004 година, селото било дел од некогашната Општина Конопиште.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Бохула, во која влегувале селата Бохула, Радња и Чемерско.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Крњево, во која покрај селото Бохула се наоѓале селата Барово, Бунарче, Горна Бошава, Долна Бошава, Конопиште, Крњево, Радња, Страгово, Стрмашево и Чемерско.

Во периодот 1955-1965, селото било дел од тогашната општина Конопиште.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Кавадарци.

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во склоп на изборното место бр. 0708 според Државната изборна комисија, кое ги опфаќа селата Бохула, Радња и Чемерско, кое е сместено во зграда на подружницата „Бор“ во селото Бохула.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 33 гласачи.[10] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 28 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[12][13]
Споменици
 • Спомен-плоча на НОБ
 • Споменик на НОБ пред влезот во селото
Реки[14]
Џамии

Со првите населување на Турците во Бегуловско Маало направиле џамија, додека по потурчувањето на селото, џамијата била изградена во Средно Маало. Денес, нема остатоци од џамиите.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 21 јануари 2018. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. стр. 294-299. 
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Панов, Митко (1998) (на македонски). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 36. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf. посет. 21 јануари 2018 г. 
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 153.
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 104-105.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
 9. „Описи на ИМ“. конс. 21 јануари 2018. 
 10. „Локални избори 2017“. конс. 21 јануари 2018. 
 11. „Претседателски избори 2019“. конс. 5 мај 2019. 
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 13. „Цркви во Ваташката парохија“ (македонски). Повардарска епархија. конс. 21 јануари 2018. 
 14. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Реките_во_Македонија.pdf?uselang=mk. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]