Грбовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбовец
Грбовец is located in Македонија
Грбовец
Местоположба на Грбовец во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Шифра на КО 11011
Грбовец на општинската карта
Грбовец во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Грбовец во рамките на општината


Грбовец — село во Општина Кавадарци.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Грбовец — село во општина Кавадарци. Од градот Кавадарци е одалечено 18км југозападно.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото имало 3 жители

Родови[уреди | уреди извор]

Грбовец е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото се:

  • Староседелци: Таневци (14 к.), Миновци (1 к.) и Бечовци (3 к.)
  • Доселеници:
  • Колевци (5 к.) доселени се од селото Возарци.
  • Шоповци (2 к.) доселени се од некое село во Овче Поле.
  • Ајтовци (1 к.) доселени се од селото Мрамор.
  • Терзијовци (3 к.) доселени се од селото Шивец. А таму од селото Дреново
  • Чупевци (1 к.) доселени се од селото Дреново, а таму од селото Возарци.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]