Петрошница (Бохула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрошница is located in Македонија
Петрошница
Местоположба на Петрошница во Македонија
Местоположба 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167Координати: 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167
Основни податоци
Место Бохула
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период среден век
Портал „Археологија“

Петрошницасредновековен рудник во атарот на селото Бохула, Македонија. На 8 километри јужно од селото, на левиот брег на реката Петрошница, при изградбата на шумскиот пат биле откриени рударски јами. Отсуството на остатоци од згура укажува на тоа дека рудата била носена на друго место за топење.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.