Црква „Св. Димитриј“ - Радња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Координати 41°16′32″N 22°12′46″E / 41.27556° СГШ; 22.21278° ИГД / 41.27556; 22.21278Координати: 41°16′32″N 22°12′46″E / 41.27556° СГШ; 22.21278° ИГД / 41.27556; 22.21278
Место Радња
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Св. Димитријправославна црква во кавадаречкото село Радња. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во XIX век, но денес е во рушевини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ваташка парохија - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 28 ноември 2007. Посетено на 15 февруари 2014.