Црква „Св. Димитриј“ - Радња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
„Св. Димитриј“
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Местоположба
Населено место Радња
Општина Кавадарци
Општи податоци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Изградена е во XIX век. Денес е во рушевини.