Ваташка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ваташка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кавадаречкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Од 2002 година, парохиски свештеник е Борче Богоевски (сос. 2017). Во состав на оваа парохија се селата: Ваташа, Гарниково, Драгожел, Бојанчиште, Куманичево, Мрежичко, Рожден, Бунарче, Страгово, Крњево, Чемерско, Бохула, Радња, Горна Бошава, Конопиште, Грбовец, Долна Бошава, Клиново, Радња, раселеното село ’Ржаново и историското село Градиште.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ваташа XIX век Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Ваташа 5.jpg
Црква „Св. Никола“ Ваташа 1594 Црква „Св. Никола“ - Ваташа.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Ваташа 2014 Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ваташа.jpg
Црква „Св. Мина“ Гарниково 1837 Црква „Св. Мина“ - Гарниково 5.jpg
Црква „Св. Никола“ Драгожел XIX век
Црква „Св. Атанасиј“ Куманичево XIX век
Црква „Св. Богородица“ Бојанчиште XIX век Црква „Св. Богородица“ - Бојанчиште.jpg
Црква „Св. Илија“ Бојанчиште Бојанчишки манастир.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Мрежичко XIX век Црква „Св. Димитриј“ - Мрежичко.jpg
Црква „Св. Богородица“ Мрежичко Црква „Св. Богородица“ - Мрежичко 2.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Рожден 1872 Рожден 03.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Бунарче XIX век
Црква „Св. Атанасиј“ Страгово XIX век
Црква „Св. Димитриј“ Страгово Црква „Св. Димитриј“ - Страгово 1.jpg
Црква „Св. Петка“ Страгово (во изградба) Поглед на Страгово 2 (cropped).jpg
Црква „Вознесение Христово“ Чемерско XIX век Црква „Вознесение Христово“ - Чемерско 5.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Бохула 1879 Црква „Св. Атанасиј“ - Бохула.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Радња XIX век
Црква „Св. Илија“ Горна Бошава 2003 Црква „Св. Илија“ - Горна Бошава 2.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Долна Бошава 1839 Бошавички манастир.jpg
Црква „Св. Стефан“ Конопиште XIX век Црква „Св. Стефан“ - Конопиште 2.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Конопиште Црква „Св. Атанасиј“ - Конопиште 3.jpg
Црква „Св. Богородица“ Градиште XIX век
Црква „Св. Петка“ Грбовец XIX век
Стара црква „Св. Архангел Михаил“ Клиново XVII век
Нова црква „Св. Архангел Михаил“ Клиново
Црква „Св. Никола“ Драдња XIV век Nikola od Dradnja.jpg
Црква „Св. Петар“ ’Ржаново Црква „Св. Петар“ - Рожден.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 9 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°25′5″N 22°1′5″E / 41.41806° N; 22.01806° E / 41.41806; 22.01806