Градиште (Драдња)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639Координати: 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Основни податоци
Место Драдња
Општина Кавадарци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драдња. Наоѓалиштето претставува утврдување од доцноантичко време. Над кањонот на реката Дреновица има зарамнето плато на кое се среќаваат грамади од градежен материјал што упатуваат на помала фортификациска единица. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069