Малинови Куќи (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малинови Куќи


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Малинови Куќиархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба и некропола од доцната антика [1] Се наоѓа на 5 км североисточно од градот, на левиот брег на Овча Река. На површината има фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Пронајдени се и камени плочи одгробни конструкции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069