Карарица (Галиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карарица


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

 утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Карарица археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште. Претставува утврдување од средниот век.

На 2 км од утоката на Галишка Река во Црна Река се среќаваат грамади од градежен камен кои упатуваат на фортификација чие значење треба да се гледа во контекстот на комуникацијата што врвела по текот на Црна Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.