Црквиште (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува некропола од доцната антика [1] На 4,5 км источно од градот, во непосредната близина на чешмата се пронајдени гробови од камени плочи - тип циста.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069