Богатица (Мајден)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°08′39″N 21°56′32″E / 41.14417° СГШ; 21.94222° ИГД / 41.14417; 21.94222Координати: 41°08′39″N 21°56′32″E / 41.14417° СГШ; 21.94222° ИГД / 41.14417; 21.94222
Основни податоци
Место Мајден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Богатицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мајден. Претставува населба и топилница од доцноантичковреме.

На 1 км јужно од селото, во правецот на Димчев Рид се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Видливи се темели од ѕидови на повеќе објекти, а исто така и згура од топена руда. Во непосредната близина на наоѓалиштето се откриени и три рударски јами.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.