Прејди на содржината

Чоралица (Ваташа)

Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чоралица


Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чоралицанаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Ваташа, Македонија. Во непосредната близина на селото, од левата страна на патот за селото Моклиште се гледаат грамади од градежен камен, тегули и имбрекси, а спорадично и фрагменти од керамички садови. Во горниот дел на наоѓалиштето се откриени гробови од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 145. ISBN 9989-649-28-6.