Селиште (Шивец)

Координати: 41°26′54″N 21°55′49″E / 41.44833° СГШ; 21.93028° ИГД / 41.44833; 21.93028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°26′54″N 21°55′49″E / 41.44833° СГШ; 21.93028° ИГД / 41.44833; 21.93028
Основни податоци
Место Шивец
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шивец. Претставува населба од доцноантичкото време. Во подножјето на Љубаш се среќаваат делови на керамички садови, а најдени биле и бронзени монети од Максимијан кои се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 161. ISBN 9989649286.