Црквиште (Галиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште.

Претставува утврдена населба-збег од доцноантичко време.

Во реонот на наоѓалиштето Карарица, на околу 2 км од утоката на Галишка Река во Црна Река има грамади од кршен камен и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.