Сиви Кладенец (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиви Кладенец
археолошко наоѓалиште
Сиви Кладенец is located in Македонија
Сиви Кладенец
Местоположба на Сиви Кладенец во Македонија
Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сиви Кладенецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува топилница од доцноантичкото време. Во непосредната близина на рудникот на поранешен Фени, во дворното место на еден жител, кое претставува висока тераса, се среќаваат остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159-160. ISBN 9989649286.