Рамниште (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамниште is located in Македонија
Рамниште
Местоположба на Рамниште во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Рамништенаселба од римското време во атарот на селото Бегниште, Македонија. На јужниот дел на бегнишкиот атар, по површините на нивите се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од тегули и имбрекси, како и множество фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.