Грамади (Гарниково)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833Координати: 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833
Основни податоци
Место Гарниково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Гарниково. Претставува населба од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Грамади се наоѓа источно од селото, на десната страна од патот Кавадарци-Мрежичко. [1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На една импозантна висина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.