Самарџица (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самарџица is located in Македонија
Самарџица
Местоположба на Самарџица во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Самарџицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На 2 км западно од селото, преку реката Сушица и ридот Старецот се среќаваат фрагменти од керамички садови, питос и, грамади од градежен камен и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069