Диво Бачило (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диво Бачило


Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Диво Бачилоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува некропола и населба од римско време.

На 1,5 км северно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен). Има и фрагментирани камени плочи од гробни конструкции. [1]..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069